Madárodú - D-típusú (fémtetős)
Az odú az „B” típusú odúra hasonlít, csak a méretei nagyobbak. Ebbe az odúba a szalakóta jól megtelepíthető, de használható seregély és néhány harkály faj számára is. Berepülő nyílás: Ø 50 mm, Belső alapterülete: legalább 14 * 14 cm. A teteje fémmel burkolt ezért tartósabb, jobban ellenáll a csapadéknak! A fémtető színe változó! | |
Elérhetőség: | Raktáron |
Várható szállítás: | 2025. április 09. |
Átlagos értékelés: | Nem értékelt |
|
Leírás
Madaraink egy része odúköltő, azaz idősebb fák törzsében és ágaiban természetes módón képződő, vagy harkályok vájta odúkban költ. A településeken és a mezőgazdasági területeken egyaránt jelentkező természetvédelmi probléma, hogy az idősebb, odúképződésre, odúkészítésre alkalmas vastagságú fák állománya alacsony, csökken vagy már teljesen el is tűnt.
Szerencsére mesterséges fészekodúk kihelyezésével ellensúlyozni lehet ezt a negatív hatást.
A tipikus, kerek röpnyílású, harkály vájta madárodúk mesterséges változatait a berepülőnyílás és az alapterület nagysága alapján „A”, „B” és „D” típusba soroljuk.
A "D" odú egyes fészkelői (búbosbanka, seregély) kedvelik a hagyományostól eltérő és az alacsonyan elhelyezkedő fészkelőhelyeket is, akár alig méteres magasságba kitett odúkba is költenek.
Odúkihelyezési tipp
Az azonos típusú mesterséges odúkat hagyományosan egyesével, egymástól 15-20 m távolságra szoktuk kihelyezni. Ez alól kivétel lehet a mesterségesodú-fa. Utóbbi esetében egyetlen nagy méretű fára, egymás alá, mellé és fölé több, akár 4-6 "B", "D" odút akaszthatunk.
Ezzel a megoldással a fakopáncsok által sűrűn kilyuggatott fák nyújtotta sűrű fészkelőhelykínálatot tudjuk utánozni (Fotó: Orbán Zoltán)
Odúellenőrzés és takarítás
Ha úgy látjuk, hogy az odútelepítés sikeres volt és lakója lett az odúnak, a költési időszakban nyugodtan nyissuk fel az odú tetejét és nézzük meg a költést. Sokáig ne zavarjuk a madarat, 1-2 perc után zárjuk vissza az odút és helyezzük vissza eredeti helyére.
A nyári odúellenőrzéseket követően szeptember tájékán mindenképpen ellenőrizzük és takarítsuk ki az odúkat, az elhasználódott fészekanyagot dobjuk ki. Az odúkat a madarak nem csak a költési, de a telelési szezonban is előszeretettel használják. A fagyos éjszakákon, különösen, ha több madár együtt húzza meg magát az odúkban, a zárt tér szélvédettebb, melegebb búvóhelyet jelent. A téli odúhasználat legbiztosabb jele az éjszakázó madarak felhalmozódó ürüléke, amit időnként érdemes kiönteni.
Az elhasználódott fészekanyag és az odúban telelés bizonyítéka (Fotók: Orbán Zoltán).